Pogačice s čvarcima su tradicionalno jelo iz moje rodne Slavonije.
Naime, moja majka, moja baka, i sve ostale žene u obitelji rado pripremaju pogačice, i svaka ima svoj posebni recept koji je naslijedila od svoje majke, bake ili prabake.
Zanimljivo je kako je tradicija ostala ista, i zaista mi je drago što ju njegujemo. Ne biste vjerovali ali, uvijek sam obožavala ono vrijeme kolinja. Kada moj otac i ostali “mladići” iz obitelji pripremaju meso i razne delikatese stvaraju od njega.
Najviše sam uvijek voljela svježe, tople čvarke, i uvijek sam ih jedino takve i najviše jela. I uvijek bih nekako završila uz kotao gdje se čvarci pripremaju, i onda bi ih rado malo promiješala. Čisto da se osjećam korisnom, a i da budem u duhu kolinja i da sudjelujem u raznim šalama.
VIDEO RECEPT >>
Dakako, stvar koju najviše pamtim je miris krafni, i kada je vrijeme da se mladići koji su brinuli o mesu malo okrijepe i ugriju uz šalicu kave. Poneki uz čašicu rakije i komad pečene krafne sa domačim pekmezom koje su ispekle moja majka, moja baka ili moja tetka.
Također, nešto što se nikada ne zaboravlja, su zasigurno pečene svinjske jetrice s češnjakom iliti džigerica što ipak volim najviše. Mislim, ja sam ipak slavonsko dijete, i ne sramim se to priznati, tradicija je tradicija i svatko bi ju trebao poštivati.
Varivo od graška s noklicama >>
Odlučila sam pogačice s čvarcima pripremiti po prvi put u svom životu, nažalost moja majka nije uz mene. Zato što živimo kilometrima udaljene, da mi stručno objasni cijeli postupak, iako vrlo bitni temelj znam, ali mislim da sam se dobro snašla. Vjerujem da će mi drugi put biti puno bolje.
Najbitnije je da su pogačice s čvarcima pripremljene sa puno ljubavi i da uz sebe nose hrpu divnih uspomena kojih sam se prisjećala dok sam ih pripremala.
Čvarci koje sam koristila su domaći, naravno. Moja majka i moja baka imaju običaj da mi šalju hrpu čvaraka, iako ih baš i ne jedemo toliko često, no uvijek ih možete zamrznuti i čuvati za ovakve prilike kada se poželite pogačica.
Kako se pripremaju?
U Hrvatskoj se čvarci oduvijek pripremaju, a svatko ima neku svoju tajnu i metodu spravljanja. Kod spremanja čvaraka treba ipak obratiti pažnju na neke sitnice.
Prije svega slanina se reže na komadiće, a oni ne smiju biti preveliki jer se neće dobro istopiti, a kad mast već bude za skidanje u njima će ostati veliki dio neotopljene masti.
Sarma na moj način >>
Najgore što možete učiniti je nejednako rezanje. Ono dovodi do toga da će čvarci paralelno pregarati jednim dijelom, a drugim dijelom ostajati će sirovi, što nikako nije dobro. Savjetuje se stoga da dužina slanine za topljenje bude oko tri centimetra.
Naravno da smijete popiti koju rakijicu te da slaninu ne morate rezati ravnalom, ali potrudite se da budete precizni.
Fotografija s neta.
Pogačice s čvarcima – recept
- SASTOJCI ZA TIJESTO
- 1 kg brašna
- 2,5 dcl mlijeka
- 1 svježi kvasac (40 g)
- Ulje, sol, šećer
- Čepić rakije
- SASTOJCI ZA NADJEV OD ČVARAKA
- 300 g čvaraka
- ukoliko čvarci nisu slani – soli po želji
- SASTOJCI ZA PREMAZ
- 1 jaje
- Krupna sol
- Mlijeko zajedno sa šećerom ugrijte da bude mlako, maknite s vatre i u mlijeko namrvite kvasac. Ostavite na toplom da se kvasac zapjeni.
- U veliku posudu stavite brašno, dodajte sol, ulje i čepić rakije, zatim dodajte otopljenu germu. Ulja najbolje dodajte po vašim željama, onako od oka, isto tako po potrebi dodajte mlako mlijeko, umjesto mlake vode.
- Zamijesite glatko tijesto i ostavite ga na toplom da se udvostruči (cca pola sata minimalno).
- Čvarke ubacite u sjeckalicu, posolite ih, upalite sjeckalicu, i opet ju zaustavite da biste ih ponovo posolili, i tako sve dok ih skroz ne usitnite. Od čvaraka morate dobiti “kašicu”.
- Uzdignuto tijesto premjesite, pa ga na pobrašnjenoj podlozi razvaljajte na debljinu od 2 prsta. Premažite cijelo tijesto s čvarcima (u video receptu možete vidjeti kako se smjesa od čvaraka stavlja na tijesto).
- Preklopite tijesto, preklopite lijevu stranu prema sredini, pa desnu stranu isto prema sredini. Tijesto ponovo razvaljajte, ponovo stavite čvarke i ponovite postupak preklapanja i premazivanja točno 4 puta, po potrebi može i više, ali nikako ne manje.
- Kada ste došli do zadnjeg preklapanja, tijesto razvaljajte debljine 2 prsta, pazite da tijesto nije pretanko jer je to vrlo bitno. Zatim uzmite jednu čašu, i od tijesta oblikujte pogačice i posložite ih na pleh koji ste obložili s papirom za pečenje.
- Nakon toga, premažite čvarkuše sa jajetom i gore nanesite sloj krupne soli.
- Pecite na 200 stupnjeva, dok ne porumene, čim porumene, idu van.
- Ostatak tijesta nikako nemojte premjesiti jer tako samo “ubijate” strukturu tijesta. Ono što je ostalo, oblikujte pomoću čaše, ili krajeve oblikujte u nešto po želji, spirale, možete čak i pletenicu, ovisi koliko vam je tijesta ostalo.
- Naime, količina ovog tijesta je za dva pleha, odnosno za dvije ture čvarkuša.
- Naravno, čvarkuše prekrijte s krpom i nakon što se ohlade prebacite u plastičnu posudu da se ne bi osušile, i da vam mogu biti ukusne i dan poslije.
Želite li komentirati?